Jasełka 2017'
Dodane przez ms dnia Grudzień 24 2017 11:47:06
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Jasełka stały się zbieżne z kolędowaniem oraz charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru.


W miniony piątek, 22 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy III b wraz z innymi uczniami z naszej szkoły zaprezentowali przed całą społecznością szkolną przepiękne Jasełka, które i tym razem nie odbyłyby się bez wsparcia pracowników Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku przede wszystkim w osobach pani Anny Smażyk i pana Sławomira Ząbkiewicza.
Nietypowa scenografia, pomysłowe kostiumy i świąteczne treści towarzyszyły przedstawieniu jasełkowemu, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Jasełkom towarzyszyła również przepięknie zaśpiewane kolędy przygotowane przez panią Dagmarę Dygas , panią Małgorzatę Grodzką oraz panią Zuzannę Derbis.
Ogromne podziękowania należą się dzieciom, które tak pięknie odegrały swoje role jak i rodzicom, którzy przygotowali przepiękne kostiumy. Wspaniale swoją rolę /oświetleniowca/ spełniła pani Sylwia Maj.
Nad całością czuwali : pani Monika Górecka i o. Jakub Pałuska przy wsparciu pani Danuty Bukowieckiej oraz pani Ewy Maciąg.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DO GALERII ZDJĘĆ!!!