X-muza
Dodane przez ms dnia Czerwiec 15 2018 22:44:02
W obliczu zalewającej nas fali różnych filmów, często przeznaczonych dla dorosłych, a nie młodzieży i dzieci, powinniśmy walczyć o wrażliwość kulturalną swoich uczniów. Po to właśnie powstało i działało przez cały rok szkolny nasze Koło Fimowe X-muza.
Uczniowie wcale nie są za mało dojrzali by docenić kino, które pokazuje prawdę o życiu, a nie tylko bawi. Dlatego też postanowiliśmy przystąpić do ogólnopolskiego projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2017/2018. Na świecie powstaje coraz więcej filmów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Takie właśnie kino bardzo ambitne i wrażliwe mogliśmy oglądać na comiesięcznych wyjazdach do kina Poza Nova przy Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
W ramach projektu obejrzeliśmy i uczestniczyliśmy w prelekcji oraz dyskusjach następujących filmów: "Żałuję", "Juno", "Królowie lata" (ulubiony film chłopców), "Wirus i Oktan", "Była sobie dziewczynka"(ulubiony film dziewcząt), "Czwarte piętro" i "Kochankowie z księżyca".
Odwiedziliśmy przy okazji wystawę pt. "Trójnogi Pies” w Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu oraz wystawy: fotografii pt. „Nasze zoo w obiektywie”, malarstwa pt. „Tango” (oleje) i „Historyczne- nowe – eksperymentalne” (akwarele) w MDK-u.
Chciałabym ze swojej strony podziękować wszystkim uczestnikom koła, w większości byli to uczniowie klasy 7b i jeden uczeń klasy 7d, za udział w projekcie, mając nadzieję, że obejrzane bardzo wrażliwe filmy zostaną w waszych sercach na długo. Wszystkim rodzicom uczestników wielkie dzięki za wsparcie finansowe, bez którego oczywiście niemożliwe byłoby przystąpienie do projektu.
Zachęcam do współpracy w następnym roku szkolnym.
Koordynator NHEF i opiekun koła filmowego X-muza przy SP nr 1 w Pieńsku
Magdalena Ząbkiewicz