Jadłospis - grudzień

Święto Patrona Szkoły!
Dnia 25 września 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieńsku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły im. Polskich Żołnierzy Września 1939r.
Wzruszające chwile uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: zaprzyjaźnieni z naszą szkołą kombatanci z panem pułkownikiem Edwardem Jakubowskim na czele, Senator RP – Jan Michalski wraz z dyrektorem biura senatora – Jakubem Sochą, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk – Jan Magda, radna i członek zarządu powiatu zgorzeleckiego – Pani Małgorzata Sokołowska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pieńsku – Grzegorz Pozauć oraz radni Rady Miejskiej w Pieńsku, Proboszcz Parafii w Pieńsku – o.Marek Kustroń, Przedstawiciele Związku Kombatantów i BWP w Jeleniej Górze – Pani Janina Grzywna i Pan Edmund Błaszczak, Prezes Związku Kombatantów i Inwalidów Wojennych w Zgorzelcu – Pan Ryszard Kosiński, Pan Jerzy Cyburt, Związek Kombatantów i BWP w Pieńsku – Pan Stanisław Cieplechowicz, kombatant – Piotr Dryhusz, były dyrektor SP nr 1 w Pieńsku – Józef Żółtański, nauczycielka historii i założycielka Izby Pamięci Narodowej – Pani Michalina Doszko, Prezes GSSCH – Małgorzata Didenko, dyrektor TU Allianz – Andrzej Wesołowski, Prezes UKS Hutnik – Andrzej Wójcik, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej – Dorota Szubartowska, dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku – Andrzej Świderski, prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej – Paweł Czapliński, Komendant OSP w Pieńsku – Adam Poszwa, kierownik wodociągów – Stanisław Słobodzian, dyrektor zakładu usługowego „Partner” – Gabriel Linka, pełniąca obowiązki dyrektora ZUK – Beata Zienkiewicz, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Pieńsk – Adam Duchaczek, Pan Stefan Chmielecki – sponsor i przyjaciel szkoły, Pan Ryszard Becker i Jarosław Kubacki – pracownicy wodociągów, dyrektorzy szkół i przedszkola, przedstawiciele rady rodziców, nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 krótkim filmem i wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Obok szkolnego gościły następujące sztandary: Sztandar Rady Miejskiej, Sztandar Związku Kombatantów z Pieńska, Sztandar GSSCH, Sztandar SP w Dłużynie Dolnej, Sztandar gimnazjum w Pieńsku. Po raporcie przewodniczącego SU dyrektor szkoły mgr Małgorzata Sierzputowska zaprosiła na część artystyczną apelu przygotowaną przez uczniów klas 3-6. Aktorzy swoimi występami nawiązywali do wydarzeń z 1 września 1939r., kiedy to dzieci zamiast szkolnego dzwonka usłyszały szum nadlatujących samolotów i huk bomb spadających na polskie wsie i miasta. Obok wierszy i piosenek, symboliczny obraz walki dobra i zła podkreślały autentyczne komunikaty i fragmenty przemówień wygłoszonych w polskim radiu we wrześniu 1939r. Po pełnym emocji i wzruszeń występie artystycznym nadszedł czas przemówień: Senatora RP – Jana Michalskiego, Burmistrza – Jana Magdy, Józefa Żółtańskiego – byłego dyrektora SP nr 1 w Pieńsku oraz Dyrektorki szkoły – Małgorzaty Sierzputowskiej, która przeczytała list pani Michaliny Doszko – uczestniczki dwóch ważnych wydarzeń z życia szkoły – nadania imienia i otwarcia Izby Pamięci Narodowej. Następnie głos zabrał płk Edward Jakubowski. Podczas uroczystości wręczył ordery i dyplomy za prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu czynów obrońców i wyzwolicieli ojczyzny oraz upamiętnianiu historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej nad niemieckim najeźdźcą. Zaszczytne odznaki otrzymali: Pan Piotr Dryhusz, Ryszard Becker i Jarosław Kubacki.
Na ręce dyrektora szkoły została książka „Kresy”. Oficjalną część tego szczególnego dnia zakończył Apel Poległych oraz złożenie przez delegacje kwiatów pod tablicą pamiątkową. Po apelu goście zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie delegacje zaproszonych osobistości, z płk Edwardem Jakubowskim na czele, udały się na groby żołnierzy polskich na cmentarzu komunalnym w Pieńsku, by uczcić minutą ciszy pamięć poległych i złożyć kwiaty pod tablicą główną.
Do Dnia Patrona cała społeczność szkolna przygotowywała się od początku roku szkolnego. Podziękowania za współtworzenie atmosfery i nastroju należą się jednak nie tylko uczniom, ale i kombatantom, wspaniałym gościom i organizatorom uroczystości. Za wspólne przeżycie tych wzruszających momentów serdecznie dziękujemy!

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!

przygotowała: Wioleta Trzeciak

Dodane przez ms dnia wrzesień 30 2015 12:45:470 Komentarzy ˇ 286 Czytań - Drukuj