Obiady - marzec
Śniadania - marzec

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja
UroczystościTrochę historii: "Sytuacja międzynarodowa, pomyślna dla Polski, zmieniła się wiosną 1791r. Wojna Rosji z Turcją zbliżała się ku końcowi, a stosunki rosyjsko-pruskie uległy poprawie. Patrioci obawiali się, że Rosja wystąpi przeciwko reformom w Polsce. Postanowiono więc jak najszybciej wprowadzić zasadnicze zmiany w ustroju państwa. Dnia 3 maja 1791r. sejm uchwalił konstytucję, wykorzystując obecność tylko stosunkowo niewielu posłów przeciwnych reformom. Postawiono pod broń wojsko, które otoczyło Zamek Królewski - miejsce obrad. Na ulicach zgromadziły się patriotyczne nastawione tłumy. W atmosferze entuzjazmu nieliczni przeciwnicy konstytucji mieli niewiele do powiedzenia. Po kilku godzinach obrad dokument uchwalono przez aklamację, czyli powszechną zgodę, bez liczenia głosów. Konstytucja zlikwidowała liberum veto i wolną elekcję. Odtąd tron polski był dziedziczny i po Stanisławie Auguście miała panować dynastia saska. Zniosła też podział Rzeczypospolitej na Koronę i Litwę. Wprowadzono wspólne skarb i wojsko. Powołano urząd Straż Praw, który był głównym organem władzy wykonawczej. Konstytucja ogłosiła,że chłopi zostali wzięci pod opiekę prawa. Zyskali również mieszczanie miast królewskich, gdyż uchwalone wcześniej prawo o miastach zostało zawarte w konstytucji. Konstytucja 3 maja była drugim tego rodzaju dokumentem na świecie (pierwszy to konstytucja amerykańska) i stanowiła akt prawny wielkiej wagi." My także, chcąc uczcić to wielkie wydarzenie, przygotowaliśmy wspaniałą inscenizację. Zajęły się tym panie z SU wraz z dziećmi naszej szkoły. Pokazano nam historię tego wydarzenia w sposób bardzo ciekawy, przystępny, chwilami śmieszny, a chwilami podniosły. Dziękujemy wszystkim organizatorom za dobrą lekcję historii i mamy nadzieję, że jako Polacy i patrioci zapamiętamy jak najwięcej szczegółów, tego jakże ważnego dla nas wydarzenia. Zapraszamy do galerii.
Dodane przez ms dnia maj 05 2009 11:25:390 Komentarzy ˇ 862 Czytań - Drukuj