Jadłospis - czerwiec

Najnowszy Użytkownik: Renia

Dzień Patrona Szkoły (26 września 2014)
Dnia 26 września 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Pieńsku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły oraz 25-lecia nadania szkole imienia Polskich Żołnierzy Września 1939r. Wzruszające chwile uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: zaprzyjaźnieni z naszą szkołą kombatanci z Panem pułkownikiem Edwardem Jakubowskim na czele, Senator RP – Jan Michalski, Starosta zgorzelecki – Artur Bieliński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pieńsku – Grażyna Łagowska, Wiceburmistrz M i G Pieńsk – Małgorzata Sokołowska, Przewodniczący Komisji Oświaty – Andrzej Lisiak, Sekretarz M i G Pieńsk – Małgorzata Wicha, Skarbnik M i G Pieńsk – Dorota Kozłowska, Proboszcz parafii w Pieńsku – o.Marek Kustroń, przedstawiciele Związku Kombatantów i BWP w Jeleniej Górze – Pani Janina Grzywna i Pan Edmund Błaszczak, Prezes Związku Kombatantów i Inwalidów Wojennych w Zgorzelcu – Ryszard Kosiński, Pan Jerzy Cyburt, Związek Kombatantów i BWP w Pieńsku – Pan Stanisław Cieplechowicz, Pani Irena Zając w zastępstwie sołtysa Żarek Średnich, były dyrektor SP nr 1 w Pieńsku – Józef Żółtański, Prezes GSSCH – Antoni Strzelczyk, Prezes BS Pieńsk – Zygmunt Listwan, Prezes UKS – Andrzej Wójcik, dyrektor TU Allianz – Andrzej Wesołowski, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej – Dorota Szubartowska, dyrektor ZUK – Jan Magda, dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku – Andrzej Świderski, prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej – Paweł Czapliński, pracownik Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku – Sławomir Ząbkiewicz, dyrektorzy szkół i przedszkola, przedstawiciele rady rodziców, przedstawiciele 62. drużyny harcerskiej „Pieńki”, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Obok szkolnego gościły następujące sztandary: Sztandar Rady Miejskiej, Sztandar Kombatantów z Pieńska, Sztandar GSSCH, Sztandar SP w Dłużynie Dolnej, Sztandar gimnazjum w Pieńsku. Po raporcie przewodniczącej SU dyrektor szkoły mgr Małgorzata Sierzputowska powitała serdecznie przybyłych gości, a następnie oddała im głos. Po pełnym emocji przemówieniu Senatora RP oraz Starosty zgorzeleckiego, niezwykle wzruszającą mowę wygłosiła Pani Grażyna Łagowska – nauczycielka, która przygotowywała uroczystość z okazji nadania szkole imienia oraz Pan Józef Żółtański – ówczesny dyrektor szkoły. Przypomnieli niezwykłe chwile września 89’. Rok, w którym szkole nadano zaszczytne imię Polskich Żołnierzy Września 1939r. Następnie głos zabrał płk Edward Jakubowski. Podczas uroczystości wręczył medale i dyplomy za prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu czynów obrońców i wyzwolicieli ojczyzny oraz upamiętnianiu historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej nad niemieckim najeźdźcą. Zaszczytne odznaki otrzymali: Zastępca Burmistrza M i G Pieńsk - Małgorzata Sokołowska oraz dyrektor ZUK w Pieńsku – Jan Magda. Panu Andrzejowi Świderskiemu, Pawłowi Czaplińskiemu, Sławomirowi Ząbkiewiczowi oraz Andrzejowi Wójcikowi zostały wręczone legitymacje za zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP. Na ręce dyrektora szkoły zostały złożone natomiast pamiątkowe zdjęcia z otwarcia pierwszej izby pamięci narodowej w naszej szkole oraz książka „Kresy”. Po tym rozpoczęła się część artystyczna apelu przygotowana przez uczniów klas 4-6. Aktorzy swoimi występami nawiązywali do wydarzeń z 1 września 1939r., kiedy to dzieci zamiast szkolnego dzwonka usłyszały szum nadlatujących samolotów i huk bomb spadających na polskie wsie i miasta. Obok wierszy i piosenek, symboliczny obraz walki dobra i zła podkreślały autentyczne komunikaty i fragmenty przemówień wygłoszonych w polskim radiu we wrześniu 1939r. Oficjalną część tej szczególnej uroczystości zakończył Apel Poległych oraz złożenie przez delegacje kwiatów pod tablicą pamiątkową. Po apelu goście zostali zaproszeni na wojskową grochówkę, a następnie delegacje zaproszonych osobistości, z płk Edwardem Jakubowskim na czele, udały się na groby żołnierzy polskich na cmentarzu komunalnym w Pieńsku, by uczcić minutą ciszy pamięć poległych i złożyć kwiaty pod tablicą główną. Przy 42 grobach poległych żołnierzy uczniowie naszej szkoły zapalili symboliczne znicze.

Do Dnia Patrona cała społeczność szkolna przygotowywała się od początku roku szkolnego. Podziękowania za współtworzenie atmosfery i nastroju należą się jednak nie tylko uczniom, ale i kombatantom, wspaniałym gościom oraz organizatorom uroczystości. Za wspólne przeżycie tych wzruszających momentów serdecznie dziękujemy!

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
przygotowała: Wioleta Trzeciak

Dodane przez ms dnia październik 02 2014 11:22:570 Komentarzy ˇ 571 Czytań - Drukuj