Jadłospis - grudzień

Filmoteka szkolna
W obliczu zalewającej nas fali różnych filmów, często przeznaczonych dla dorosłych i młodzieży, a nie dla dzieci, zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni walczyć o wrażliwość kulturalną swoich pociech. Dzieci wcale nie są za małe, by docenić kino, które pokazuje prawdę o życiu, a nie tylko bawi. Na świecie powstaje coraz więcej filmów przeznaczonych dla młodych widzów. Do tej pory filmy te nie miały jak do nas dotrzeć. Tej jesieni wrota do ambitnego, wrażliwego kina się otworzyły.
Już od października 2014 roku klasa 4b, jako jedyna w naszej gminie, uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacji filmowej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w kinie Poza Nova w Zgorzelcu. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich.
Dzięki wsparciu finansowym rodziców i determinacji wychowawcy p. Magdaleny Ząbkiewicz (do kina w Zgorzelcu trzeba dojeżdżać) dzieci podczas projekcji poznają, jak powstaje film i jakie są zawody związane z produkcją filmów oraz krótką historię kina. Klasa obejrzała już dwa filmy, jeden holenderski pt. „Podejmując ryzyko” i drugi niemiecki pt. „Wicher”, oba przepiękne i bardzo wzruszające (nie obyło się bez wylanych łez).

Oto niektóre komentarze i refleksje uczniów klasy 4b po obejrzanych filmach.

„W filmie najbardziej podobała mi się scena z przedstawieniem i to, że Kiek potrafiła zrezygnować z głównej roli w spektaklu.”- Natalia Bajdan

„Najbardziej w filmie podobało mi się, jak cała rodzina martwiła się o swojego tatę. Podobała mi się również Kiek.” - Nikola Tusznicka

„W filmie najbardziej podobało mi się to, że mimo iż Kiek była bardzo smutna, że jej ojciec wyjeżdża na misję, to nadal go bardzo kochała i nie obrażała się za to na niego.”- Weronika Karbowiak

„W filmie podobało mi się, jak ojciec Kiek opowiadał o bojaźliwym mężczyźnie. Podobały mi się również sposoby zmniejszania ryzyka.” - Denis Winiewski

„Mi najbardziej podobała się cała historia. Było w niej tyle szczegółów. Myślę, że autorzy tego filmu bardzo się napracowali.” - Marcin Baryłka

Podczas ostatniego wyjazdu uczniowie odwiedzili również Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu wraz z bardzo ciekawą wystawą pt. „Panoptikum” i dowiedzieli się, co dawniej kolekcjonowali ludzie. Polecamy wszystkim tę wystawę, można zobaczyć wiele interesujących eksponatów m.in. zęby mamutów, drzewka z ludzkich włosów czy prawdziwego hipogryfa.
Wkrótce relacja z kolejnego filmu.
Przygotowała Magdalena Ząbkiewicz

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!
Dodane przez ms dnia grudzień 12 2014 14:03:200 Komentarzy ˇ 320 Czytań - Drukuj