Sprawozdanie z wycieczki dydaktycznej do Wrocławia w ramach projektu
„Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji „
W dniach 24- 25.01.2011 r. odbyła się wycieczka do Wrocławia. Celem tej wycieczki było poznawanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia poprzez zwiedzanie miasta i jego zabytków. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas V Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieńsku.
O godz. 6 rano podstawiony autobus zabrał sprzed szkoły 19 uczniów wraz z 2 opiekunami. W autobusie przywitała nas pani pilotka, przedstawiła plan wycieczki i opowiedziała krótka historie o Wrocławiu i jego losach. Na miejsce dotarliśmy o godz. 9:00. Tego dnia zwiedziliśmy Uniwersytet Wrocławski z przewodnikiem (Aula Leopoldina, Wieża Matematyczna, przejscie przez linię 17 południka, wejście na taras widokowy). Aula Leopoldina zrobiła na wszystkich duże wrażenie, bardzo się podobała. Jest duża, na ścianach widnieją przepiękne malowidła i złocenia. Po wejściu na taras widokowy z przewodnikiem podziwialiśmy panoramę Wrocławia. Następnie pojechaliśmy do ZOO, tam pokazano nam cząstkę świata zwierzęcego – małpy- uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych (p. przewodniczka b ciekawie opowiadała dzieciom o zachowaniach tych zwierząt). O godzinie 14:30 byliśmy na obiedzie w stołówce akademickiej. Kolejnym punktem wycieczki było przejście pod pergolami, obejrzenie Hali Stulecia (Ludowa) na zewnątrz wraz ze stojącą obok iglicą. Pani pilotka pięknie opowiedziała o historii zwiedzanych miejsc. Następną atrakcją był spacer po Parku Szczytnickim i pobyt w Planetarium Wydziału Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przywitała nas sympatyczna pani, która opowiadała o zanieczyszczeniu atmosfery światłem ( szczególnie w dużych miastach). Zaprezentowała na modelu, kiedy występuje zaćmienie Słońca, Księżyca oraz opowiedziała, dlaczego latem jest ciepło a zimą zimno. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy film „Nocny spacer po niebie”. Uczniowie usłyszeli, jakie gwiazdy mogą znaleźć na niebie i jakie mają nazwy. Bardzo ciekawie został przedstawiony Układ Słoneczny. W sposób prosty i przystępny dowiedzieliśmy się o planetach, które krążą wokół Słońca. Na koniec pobytu w planetarium uczniowie zadawali pytania, świadczące o zainteresowaniu prezentowanym tematem.
Dzień zakończyliśmy krótkim pobytem w jednej z wrocławskich galerii (- Dominikańska), kolacją w stołówce studenckiej i zakwaterowaniem w Hotelu „ Trio”.
Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Rynku, po którym oprowadzał nas pan przewodnik. Opowiadał o Ratuszu, kamieniczkach Jaś i Małgosi, kościele św. Marii Magdaleny, Mostku Czarownic i romańskim Portalu Ołbińskich. Dzieci też zachwyciła pięknie ubrana i duża choinka. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Ostrów Tumski (Katedra św. Jana Chrzcielna, Kościół św. Idziego, Kościół NMP na Piasku), byliśmy pod Instytutem Archeologii i Etnologii PAN (dawne więzienie miejskie). Następnie autokarem przyjechaliśmy do Panoramy Racławickiej. Pani przewodniczka zaprowadziła nas do Małej Rotundy, gdzie dowiedzieliśmy się o tym jak Polacy przygotowali się do wojny, jak byli ubrani i w jakich miejscach walczyli. Następnie poszliśmy obejrzeć słynną Panoramę Racławicką. Usłyszeliśmy ciekawą historię o tym jak powstał ten słynny obraz - był tworzony przez okrągłe 9 miesięcy, głównymi wykonawcami byli Jan Styka i Wojciech Kossak, byli to najwybitniejsi malarze tamtych czasów. Dowiedzieliśmy się także, że ten obraz ma 120 metrów długości i 15 metrów wysokości, a także, że był on malowany w całości na wielkim płótnie. Panorama Racławicka wywarła na nas ogromne wrażenie. Specjalna perspektywa obrazu przeniosła nas w inną rzeczywistość i inny czas. Autorom pomysłu zależało na upamiętnieniu setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, pod rotundą udaliśmy się na obiad, a po nim pojechaliśmy do Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na kolejna prelekcje. Tam uczniowie dowiedzieli się o powstaniu biblioteki, jej historii, o zbiorach biblioteki. Biblioteka posiada rękopisy dotyczące historii i kultury Polski od najdawniejszych czasów do chwili obecnej. Ossolineum jest właścicielem rękopisów, m.in. dzieła Adama Mickiewicza-„Pan Tadeusz”.
Na wycieczce poznaliśmy miejsca związane z historia powstania miasta, zapoznaliśmy się z legendami miasta, poznaliśmy miasto leżące nad Odrą. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, autobusem wracaliśmy do domu. W czasie jazdy powrotnej słychać było dyskusje o wycieczce, dzieci dzieliły się wrażeniami. Do Pieńska wróciliśmy o godzinie 18:30.
Wycieczka była udana. Poznaliśmy w namiastce niezwykły klimat Wrocławia, cenne były spotkania z wrocławską kulturą i historią zamkniętą w muzealnych ścianach.
Na pochwałę zasługuje bardzo dobre zachowanie uczniów, ich aktywna i dociekliwa postawa podczas trwania wycieczki.
Opiekunowie:
Ilona Janik, Barbara Kasiniak- Stanojević
Newsa przygotowała:
Barbara Kasiniak- Stanojević
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!
|